Патронатна система виховання актуальна у нашому суспільстві

Притулки та інтернати — не найкраще місце для виховання дітей, певно, з цим погодяться усі. До недавнього часу, крім прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу, альтернативи у дитини, яка опинилася без батьківської опіки, не було.

З 2016 року в Україні впроваджено таке новаторство, як родина патронатного вихователя. Для нас це нове явище, проте, в європейських країнах таку форму тимчасового влаштування дітей, використовують вже давно, і вона дає гарні результати.

Що таке родина патронатного вихователя і як стати патронатним вихователем, розповіла начальниця відділу у справах дітей Каховської міської ради Ольга Назарова (на фото).

— Що таке сімейний патронат і для кого ця послуга?

— Патронат над дитиною — це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками складних життєвих обставин (хвороба, перебування у лікувальних закладах, насилля, проблеми з житлом, втрата роботи тощо). Поки дитина там у теплі й безпеці, соціальні працівники працюють з її родиною. Наприклад, якщо треба привести помешкання до ладу, допомагають з працевлаштуванням, працюють із залежними, якщо є бажання батьків змінитися. Коли сім’я вийшла з проблемної ситуації, тоді дитина повертається у родину. Якщо не вдається дійти позитивного результату, то далі йдеться про влаштування у родини опікунів/піклувальників, прийомні родини, усиновлення. У нас був випадок, коли жінка, яка після розлучення залишалася без житла, роботи і засобів на існування, просила дитину тимчасово влаштувати у родину патронатного вихователя. Після того, як мати вирішила проблеми, вона забрала дитину додому.

У родину патронатного вихователя можуть бути влаштовані: діти від народження до 18­ти років, безпритульні, неповнолітня вагітна, ВІЛ‑інфіковані, діти з інвалідністю, діти, які є братами­­сестрами тощо.

— Який термін перебування дитини у родині патронатного вихователя?

— Як вже зазначала, це тимчасова форма влаштування, термін перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя до трьох місяців. Звичайно, бувають різні ситуації, деколи виникають обставини, що обґрунтовують необхідність і доцільність перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя триваліший термін, орган опіки та піклування може його продовжити, однак не більше шести місяців.

— Патронатний вихователь. Стосунки у родині патронатного вихователя.

— Патронатним вихователем може бути повнолітній громадянин України, який має бажання й відповідні житлові умови для надання послуг з догляду, виховання й реабілітації дитини в своєму домі. Але, це далеко не все. Для того, щоб стати вихователем, треба пройти спеціальне навчання, відбір і тільки за умови відповідності усім вимогам, людина набуває статусу вихователя.

Патронатний вихователь не може поєднувати надання послуг патронату над дитиною з іншими видами діяльності. Після завершення перебування дитини в родині, вихователь йде у відпустку. Зарплата залежить від кількості дітей, їх віку, стану здоров’я.

Коли дитина потрапляє у родину патронатного вихователя, їй пояснюють, що це тимчасово і поряд — не батьки, а вихователі, які надають місце для відпочинку, навчання, забезпечують харчування, медичний огляд тощо.

Робота патронатного вихователя непроста, працюють у режимі — 24/7. Все це відбувається за сприяння та під контролем потужної дисциплінарної команди (психологів, медиків, фахівців Центру соціальних служб, відділу у справах дітей та управління освіти), яка при потребі збирається і вирішує питання, проблеми, які виникають у патронатного вихователя чи дитини.

Обов’язковою умовою є згода всіх членів сім’ї для такої діяльності.

У кожній родині патронатного вихователя обов’язково є помічник — це чоловік чи повнолітня дитина (донька/син), які виконують роботу безкоштовно. Помічник допомагає вихователю, якщо він десь від’їжджає з однією дитиною (до лікаря, наприклад), той наглядає за іншими дітьми.

Дуже важливо, що, перебуваючи у родині патронатного вихователя, дитина може спілкуватися з рідними батьками (якщо ті мають таке бажання). Крім того, вихователь теж весь час тримає зв’язок з біологічними батьками, адже бувають ситуації, коли необхідна інформація, наприклад, чи має дитина алергію на продукти, ліки тощо.

Історії з життя родин патронатних вихователів

Ще на початку створення родин патронатних вихователів жінка, патронатний вихователь, розповіла про єдине своє побоювання — чи справиться з підлітком, який надумає втікати з дому. І що ви думаєте, саме такий хлопчик і потрапив до патронатного вихователя. Все закінчилося добре. Виховательці вдалося знайти спільну мову з підлітком, він згодився на усі вимоги. Що цікаво, хлопець з розумінням ставився до обмежень, які застосовувала вихователька, коли він порушував режим (бувало і таке).

Одним із важливих моментів для патронатного вихователя є питання прихильності, звикання. На це звертається велика увага під час навчання, психологи обговорюють з майбутніми вихователями, вибудовують (уявні) межі розуміння того, що це — робота, і діти перебувають у родині тимчасово. Тож вихователі все розуміють, але, життя наше непередбачуване. Так один з патронатних вихователів настільки перейнявся, здружився з групою дітей, які були з однієї родини, що продовжує підтримувати зв’язок з колишніми вихованцями і після їх влаштування до прийомної родини.

— Куди влаштовують дітей з родин патронатних вихователів?

— У нашій практиці були випадки, коли батьки швидко вирішували проблеми і вже через 2–3 місяці повертали дітей додому, найдовше — через 6. Але, на жаль, бувало, що й проблеми не вирішували і спілкуватися з дітьми не збиралися, тож таких батьків, за рішенням суду, позбавляли батьківських прав. У таких випадках діти йдуть на усиновлення або на сімейні форми виховання (це прийомні родини, дитячі будинки сімейного типу, які, до речі, також успішно функціонують у нашій громаді).

— Скільки родин патронатного виховання функціонує в Каховській громаді?

— З 2018 р. у нашій громаді функціонує 2 родини патронатних вихователів. Ми були одними із перших, хто створив таку форму тимчасового влаштування дітей. Спочатку було 4 родини, які виявили бажання спробувати нову справу. Але відбір і навчання пройшли тільки дві. І це зрозуміло, не кожен готовий психологічно до цієї роботи. Існує багато вимог та обов’язкових правил, наприклад, родина не може обирати, яку саме дитину візьме до себе; патронатний вихователь знаходиться на роботі, практично, цілодобово тощо.

Станом на сьогодні всі діти, які мають статус дитини­­сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування, влаштовані до сімейних форм виховання, в інтернатах — немає.

Каховська громада має велику потребу у послугах патронату. Буває, що термін перебування дитини закінчився, але вихователь не встигає піти у повну відпустку, бо вже треба готуватися до прийому нових дітей.

Повсякчас проводиться просвітницька робота аби мотивувати мешканців громади до створення послуг з патронату. Багато хто цікавиться, але, поки що, не наважуються на такий відповідальний крок.

Запрошуємо до співпраці небайдужі родини, що готові поділитися сімейним теплом з дітьми, які мають ризик залишитися без батьківського піклування та потребують тимчасової підтримки.

Отримати додаткову інформацію можна за телефонами: 0952500303 (відділ у справах дітей), 4­18­29 (міський центр соціальних служб).

Держава заохочує створення сімей патронатного виховання

У порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, оплата послуг патронатного вихователя здійснюється у розмірі п’яти прожиткових мінімумів та виплачується соціальна допомога на утримання дитини в родині у розмірі двох прожиткових мінімумів, відповідно до віку.

Перевага сімейного патронату в тому, що він спрямований на захист дітей, які ще статусу сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування, не мають. Тобто, тут працюють на випередження, щоб дитина такий статус не отримала ніколи.

Ще одна перевага цього проєкту в тому, що він мобільний: протягом доби можна влаштувати дитину в сім’ю.

Дякуємо за відгук!