Рахунки “Каховтеплокомуненерго” залишаються заблокованими

Каховка цілковито відмовилась від централізованого опалення житлових будинків. Наразі “Каховтеплокомуненерго” переживає найбільшу кризу за історію свого існування: борги підприємства збільшились до 32 мільйонів, а рахунки — заблоковані.

Схожа ситуація виникла більш ніж на 60 аналогічних підприємствах України, а загальна сума заборгованості суб’єктів ринку природного газу перевищила 100 млрд гривень. Спричинено це тим, що у лютому Кабінет міністрів, НКРЕКП, “Нафтогаз” і Асоціація міст України підписали меморандум про взаєморозуміння. Він позначав, що комунальні підприємства не стануть підвищувати ціни на опалення, в обмін держава реструктуризує їх борги. Відповідний законопроект про реструктуризацію боргів теплопостачальних організацій було прийнято лише в липні.

Місцева влада Каховки вважає цей законопроект відправною точкою  для аудиту боргів, аналізу причин їх виникнення, ухвалення додаткових нормативних актів та остаточного врегулювання проблеми, що виникла на “Каховтеплокомуненерго”.

На самому підприємстві вважають, що кризову ситуацію можна було б і не допустити, якби у 2018 році замість популістського рішення дозволити хаотичні відключення абонентів, тодішня місцева влада пішла по шляху повної відмови постачання тепла приватним абонентам та реформування підприємства. Лише протягом останніх трьох років від централізованого опалення відключились мешканці 1502 квартир. Зменшення кількості споживачів призвело до розбалансованості системи та накопичення боргів “Каховтеплокомуненерго”.

У 1 кварталі 2021 року не зважаючи на стрімке зростання ціни газу підприємство не збільшувало тарифів (з 2018 року). Все це завдало збитків, які не компенсує ні місцева влада ані Держава. За підрахунками фахівців, протягом 2019-2021 років ця різниця між реальними затратами і тарифом спричинила збитки у розмірі 14 млн 374,4 тис. грн.

Тож екстрена оптимізація та реформування підприємства — єдиний вихід з ситуації. Більш того, враховуючи що за прогнозом підприємства на потенційному старті нового опалювального сезону бюджет поніс би збитки у розмірі ще 5 млн грн, у випадку, якщо б все залишили як є. Це вже не говорячи, що абоненти отримали б щонайменше вдвічі більший тариф.

Що заважало місцевим радам попередніх скликань піти по цьому шляху та не допустити щонайменше 15 млн збитків — ми можемо лише здогадуватися. До того ж за позитивним досвідом такого рішення далеко ходити не потрібно, у сусідній Новій Каховці таку “реформу” почали реалізовувати ще у 2012 році.

Наразі на підприємстві продовжуються роботи по оптимізації котельних, яких у кінцевому результаті залишать лише дві: одна забезпечуватиме школу №6 та дитсадок “Веселка”, інша — молодшу школу №1. Для опалення інших об’єктів комунальної та бюджетної сфери залучать приватне підприємство, яке встановить свої котли на альтернативних джерелах енергії. Крім зменшення навантаження на бюджет, місто отримає ще й значно нижчу, ніж у випадку опалення газом, ціну за тепло.

Каховська міська територіальна громада

Дякуємо за відгук!