Вирубка акації у Сосновці: як відрізнити “зраду”?

90% новин про наш Каховський сосновий бір стосуються незаконних рубок, або викинутого відпочивальниками сміття. Це улюблена тема журналістів та активістів.

Велику увагу до вирубки будь-якого дерева створює уявлення, що це найголовніша проблема лісу. Половина жителів мислять так: “Будь-яка рубка — може завдати шкоди”. Інша ж половина вважає, що якщо рубка законна, то з нею все гаразд.

Минулого тижня громадськість активно обговорювала один із таких заходів, який проводив місцевий лісгосп. І суспільство, як і в прикладі вище, відразу розділилося на два табори.

Ще наприкінці минулого року каховська міська рада повідомляла, що в районі гаражного кооперативу “сосни” проводитиметься вибіркова санітарна рубка та лісовідновна смугова рубка акації в районі берегової лінії проти вул.Лісової. Додатково всі дерева на згаданих ділянках були обстежені спеціалістами ДСЛП “Херсонлісозахист”, а відповідна інформація про це була розміщена Державним агентством лісових ресурсів України в електронному реєстрі лісорубних квитків на заготівлю деревини.

Роботи лісгосп розпочав на початку лютого цього року, що не могли не помітити місцеві мешканці, які прогулювались зеленою зоною. Слід віддати належне каховчанам, адже ніхто не проігнорував та не пройшов мовчки повз. Поки соціальними мережами почали ширитись дописи про можливий випадок браконьєрства, на місце прибули представники поліції, які перевірили всі дозвільні документи. Як вже зазначалось, роботи проводились цілком законно.

Однак, це не завадило активістам продовжити блокувати роботу лісничих. Деякі з них, за словами представників лісгоспу, навіть погрожували лісорубам фізичною розправою та пошкодженням майна. За певним збігом обставин, тієї ж ночі коли виник конфлікт: відбулись напади невідомих на будівлі Новокаховської дільниці ДП «Каховське лісове господарство», що розміщена у м.Таврійськ та ДП “Каховський лісгосп”, у місті Каховка. В обох випадках використовувались ємності з запальною рідиною, на кшталт “коктейлів Молотова”. В нашому місті напад завершився невдачею – “коктейль” не спрацював, а ось у Таврійську він розбився об решітку вікна, яке відразу спалахнуло. На щастя, ніхто не постраждав, а пожежу швидко ліквідували працівники підприємства. Наразі слідчі з’ясовують, хто саме намагався підпалити будівлі державних підприємств.

Повертаючись до ситуації, що могла спричинити таку неадекватну реакцію, — санітарну вирубку акації в сосновці тимчасово призупинили через погрози робітникам підприємства.

В свою чергу керівництво міста та лісгоспу пішли назустріч активістам та запропонували провести більш цивілізований діалог та прояснити ситуацію для кожного охочого. Так, 11 лютого, о 15.00, в залі засідань міськвиконкому (на третьому поверсі), відбудеться зустріч в форматі «круглого столу» з керівництвом ДП «Каховський лісгосп».

Оскільки позиція активістів зрозуміла — зупинити будь-яку роботу по вирубці дерев, ми вирішили звернутися за коментарем та роз’ясненням ситуації до ДП «Каховський лісгосп». Як розповів директор підприємства Сергій Ісаков, мешканцям намагалися усе пояснити ще на зустрічі у сосновому борі — проводиться санітарна вирубка, а не знищення дерев.

«Збудником ситуації виявилося те, що активісти побачили роботу лісорубів та вирішили, що весь ліс вирубають. При зустрічі було роз’яснено, яким чином проводиться обрізка і для чого», — пояснив директор підприємства.

За його словами, у кожного дерева є «термін життя» і у певному віці його треба зрубати, щоб надалі ліс ставав густішим і не гнив. Якщо цього не зробити, то не лише буде втрачено «прибуткову складову», а й буде завдано екологічної шкоди. При цьому, тут не йдеться про якісь реліктові насадження — їхня доля вирішується окремо, що має прописуватися у проєкті освоєння лісів.

«Таким чином складається карта освоєння території лісництва. Проєкт освоєння складається кожні 10 років (так званий ревізійний період). За цей час вирубується не більше, ніж належить за нормативом», — пояснив Сергій Ісаков.

Дозволений обсяг користування включає кілька видів рубок. Бувають, наприклад, вибіркові рубки — так званий догляд за лісом для поліпшення умов зростання дерев, збільшення їхнього приросту. Існують також вибіркові рубки у стиглих та перестійних лісах — там вирубується частина деревостою з метою покращення «санітарного стану». Як пояснив директор ДП “Каховський лісгосп”, будь-яке порушення карається серйозними штрафами.

Крім того, проводяться рубки догляду за «молодняком» для регулювання густоти лісових насаджень та покращення умов зростання дерев.

Якщо говорити про найважливіший тип — суцільні рубки, то вони проводяться тільки серед стиглих і перестійних насадженнях. Інакше кажучи, вирубуються ті місця, де дерева вже досягли свій «піковий вік».

Основною породою дерева на “проблемній” ділянці в сосновці є швидкоростуча акація, яка у віці 26–30 років — зрубується, а вже через рік самовідновлюється.

З іншого боку, якщо не провести санітарну рубку, то старе дерево вже не відіб’є і може загинути.

“Тобто, в основі складання проєкту освоєння лісів є принцип відновлюваності джерел. Якщо ми цього року зрубали певну кількість, то стільки ж у нас згодом і зросте. Якщо ми доглядатимемо, то ліс тільки покращає і його побільшає”, — пояснили на підприємстві.

Для прикладу навели схожу за параметрами ділянку, яка знаходиться поряд з тією, довкола якої виник конфлікт. За словами представників лісгоспу таку ж вирубку там провели минулого року, а акація вже відросла на метр-півтора.

Підсумовуючи, сосновий бір належить до земель державного лісового фонду, а не Каховської територіальної громади. Це власність держави, яка передається в управління державному підприємству. Вони, у свою чергу, повинні за ним доглядати та проводити лісогосподарські та лісозаготівельні роботи.

Можливо, кожна сторона цього конфлікту має свою правду. Деякі жителі жахаються від думок про знищення лісу, а підприємство пояснює, що вирубувати весь ліс ніхто й не збирається.
Чи вдасться все ж таки обом сторонам вийти на діалог і чим закінчиться суперечка, яка вже переросла в силове протистояння, дізнаємося пізніше.

Сергій МАКОГОН.

Дякуємо за відгук!