Депутат – слуга народу, а не заручник ситуації

1359664988_voloskovecПрацюючи депутатом міської ради III, IV, i V скликань і VI скликання обласної ради, вже маю досвід і можу провести паралель між попереднім депутатським корпусом і теперішнім. Раніше було: як Лебідь, Рак і Щука. Чому? Одна група депутатів йшла від певних бізнес-груп чи підприємств, захищаючи свої інтереси, інша була “командою мера”, яка відстоювала позицію міськвиконкому, решта – самі по собі. Усе це заважало приймати важливі рішення, бо була можливість управління і маніпулювання депутатами.

Теперішні депутати, висунуті політичними партіями і обрані народом, йшли на вибори кожен із своєю програмою, чітко дотримуючись програмних положень, розроблених партійними організаціями і запропонованими виборцям. Прийшли інші депутати, склалися нові умови, коли реалією стали колективні рішення: збирається команда, обговорюється питання, приймаються важливі, серйозні рішення більшістю в ході голосування і на сесії вже не обговорюються. Так робиться, наскільки я знаю, в усіх депутатських фракціях. Маніпулювати депутатами за таких умов складно, практично неможливо. Рішення, вироблене в контексті закону і прийнятої програми, правди і справедливості, таким чином набуває особливої ваги.
Що ж сьогодні відбувається: до нас йдуть виборці, скаржаться на міського голову, міськвиконком, правоохоронні та податкові органи…
Як депутати змушені приймати не для всіх “зручні” рішення – і наживаємо ворогів. Згадаймо, як хотіли без аукціону віддати 5 га землі під забудову у східній частині міста. Група депутатів виступила проти, наполягаючи на тому, що землю слід продати і поповнити бюджет міста. До того ж, інвестор не мав ні реальної програми дій, ні достатніх коштів…
Кінотеатр також мали намір продати за 250 тис. грн. (ціну двокімнатної квартири). А депутати сказали “Ні!”. Не підтримали й авантюру, коли харківська фірма, взявши в оренду 4,2 га під Парком культури і відпочинку, зазіхнула ще на 16 гектарів прибережної зони, обіцяючи нам велику радість. Але ж будівництво так і не розпочато. Гучна справа, про яку всі знають: турецький інвестор вирішив вкласти кошти в програму Президента України “Доступне житло” – реконструкцію “в’єтнамського” гуртожитку, який належить йому на правах власності. Та в 2007 році з’являється ще один господар, який претендує на частину будівлі. Інвестора не підтримали ні міський голова, ні суд, ні прокуратура. І лише міська організація Партії регіонів з великими труднощами змогла приборкати “рейдера”. Але інвестор на три роки загруз у судових тяжбах, бо О.Форощук подав документи про те, що магазин, кафе і частина гуртожитку входять до одного майнового комплексу. Але ж ці документи – підроблені! З цього приводу міська рада звернулася до прокуратури.
І найцікавіше: ситуація навколо Каховської керуючої компанії. Як відомо, відповідно до програми Президента України про реформування житлово-комунального господарства, ми прийняли рішення про реформування ЖЕКів, котрі вже дихали на ладан і не справлялися з покладеними на них завданнями.
Реформа просувалася дуже тяжко, бо ніхто не хотів перемін. Ми розуміли, що самим треба братися за цю справу, що й робимо. Але – вперше в історії міста – проти Каховської керуючої компанії порушується кримінальна справа – і досить цікаво: житель Федорівки, котрий якимось чином має повний пакет документів, подає заяву про те, що вкрадено 400 тис. грн. Згідно нового кримінального процесуального кодексу відкривається кримінальне провадження – і процес пішов в режимі онлайн: прокурор коментує в пресі його хід у всіх деталях. Це – вперше! То, може, всі кримінальні провадження слід вести у відкритому режимі? Але ж поки не буде відповідного рішення суду, не можна людину назвати злочинцем.
Чому про це веду мову? Бо це наш, Партії регіонів, проект і директор керуючої компанії О.Філіпчук – наш колега. І це для нас дуже сильний удар по іміджу й репутації. Раніше, коли порушувалася якась справа проти депутата, запрошували міського голову, його першого заступника, бо це – надзвичайна подія. Але в даному випадку все відбулося тихо. Запитали у мера, чи вірить він у факт крадіжки. Сказав: “Ні”. І ми не віримо. Чому терпимо таку ганьбу, не намагаємося розібратися?
А тому, що це не що інше, як справжня замовна справа проти депутата з метою тиску.
Я також ходжу під кримінальною справою, порушеною у зв’язку з тим, що звільнив з роботи директора свого підприємства. А скільки спеціалістів звільнив міський голова, котрих потім рішенням суду було відновлено на посаді – і за рахунок бюджетних коштів? І як бути з цим?
Чому це відбувається? Бо депутатів хочуть зробити ручними, як це було раніше.
І не секрет, що Каховський міжрайонний прокурор звернувся до міського голови з проханням про виділення квартири. Міський голова, у свою чергу, звернувся до депутатів. Коли зважили фінансові можливості, з’ясувалося: коштів у бюджеті немає, адже треба терміново ремонтувати дах будинку по вулиці Першотравневій. До того ж, в останні роки вже було виділено дві квартири його попередникам: вони змінили місце роботи, а квартири так і залишили за собою.
Я усвідомлюю, що ми, депутати, приймаючи непопулярні рішення, котрі викликають чиюсь неприязнь і ненависть, стаємо заручниками ситуації.
Тому ми, вперше в історії Каховки, маємо прецедент, коли можна з легкістю порушувати проти депутата кримінальну справу: була б лише заява – і докажи, що ти не винен!
Теж саме сталося і зі мною. До речі, жодного разу мене не викликали, не поспілкувались, зате погрожують обшуком. Коли таке було? Керівника депутатської фракції викликають і вимагають “відмовитися” від голови партійної організації. І навпаки.
Я переконаний: якщо до нас звертаються люди з останньою надією, бо ніхто інший не вирішує їхніх проблем, ми повинні приймати ці рішення, не боячись за долю – свою і своїх рідних. І щоб не довелося зважувати: чи не зачепимо ми чиїсь інтереси?
Це дійсно нелегкий хліб. Але такий наш свідомий вибір: ми слуги народу. Але які ми слуги народу, якщо проти нас запросто можна порушити кримінальну справу? Раніше було так: інформація про неправомірні дії подавалася на розгляд комісії з депутатської етики, потім сесії, доводилося до відома вищестоячих керівників. Ця особа позбувалася депутатського мандата і лише тоді розпочиналося кримінальне провадження. Те, як чиниться тепер, – це жорстоко і несправедливо. Крім того – погрози, шантаж псування майна: обстріляли і облили кислотою автомобіль. Кому скаржитися?
Тому прийнято рішення: подати звернення до голови Херсонської облдержадміністрації М.Костяка, Прем’єр-Міністра України М.Азарова, Президента України В.Януковича з проханням створити і направити незалежну комісію, яка б об’єктивно розібралася в тому, що відбувається і хто винен. Розібратися – і покарати. Якщо винен депутат – покарати депутата, щоб подібне більше не повторювалося.
Якщо таке неподобство продовжиться, то немає сенсу відкривати громадські приймальні, зустрічатися з виборцями, приймати рішення, за які будемо покарані. Це звернення прийняте 30 січня, на засіданні депутатської фракції Партії регіонів.
Я все-таки вірю, що справедливість і правда восторжествують і наша, депутатів, мрія збудеться: Каховка буде процвітаючим містом і всі ми житимемо в ньому щасливо. Але за умови, що не буде такого тиску, і реформи, пропоновані Президентом України, здійснюватимуться без перепон.

Леонід Волосковець, депутат обласної ради, голова міської організації Партії регіонів.

Дякуємо за відгук!