Гетьман у чорному оксамиті

ruzhinskiyНещодавно на одному з Херсонських туристичних сайтів в Інтернеті прочитали статтю під назвою «Могилу Чорного гетьмана поглинуло Каховське море». Читаєш цей опус і диву даєшся. Чого тільки не вигадають для сенсації і щоб привабити туристів. А мова йде про керівника низових козаків у останній чверті XVI –го сторіччя волинського князя Богдана Ружинського, якого сучасники називали гетьманом у чорному оксамиті. Збереглася народна пісня, в якій є слова:
– Ой Богдане, Богдане, запорозький гетьмане,
Та чому ти ходиш в чорнiм оксамитi?
– Гей, були ж у мене гостi, гостi татарове,
Одну нiчку ночували:
Стареньку неньку зарубали,
А миленьку собi взяли.
– Гей, сiдлай, хлопче, коня, коня вороного,
Татар швидко доганяти, миленькую одбивати.

Про фатальні наслідки татарських походів згадує і польський хроніст В. Оржельський: «… в кінці 60-х років XVI ст. кримчаки напали на Волинь і Поділля величезною ордою, поруйнувавши маєтки, захопивши близько 35 тисяч ясиру… Після цього погрому волинські князі і магнати прибули на польський сейм в траурному одязі».
Перші відомості про діяльність князя Богдана Ружинського зустрічаємо на початку 70-х років XVI cт. Про цей період його життя свідчить сучасник тих подій Б. Папроцький: «… нехтуючи розкошами, полюбив він охороняти кордони Речі Посполитої. Покинувши земні блага, терплячи голод і нужду, стоїть він, мов мужній лев, і жадає лише кривавої бесіди з невірними…». Цю «бесіду» він розпочинає, очоливши козацьку прикордонну міліцію, яка виконувала розвідувальні функції. Орієнтовно з 1574-го року наш герой серед запорожців вибирається старшим і здійснює кілька успішних військових кампаній, під час яких проявив себе як талановитий воєначальник, в яких вперше в історії низового козацтва використав нову тактику одночасного ведення війни з суші та моря. Ці походи були настільки яскраві і переможні, що і через 100 років по тому знаний кошовий Іван Сірко згадував їх у своєму листі турецькому султану.
Навесні 1576-го року Богданко (так Богдана Ружинського називали запорожці) вирішив зруйнувати фортецю Аслам-Кермен (на місці сучасної Каховки), яка заважала козакам під час морських походів. У листі королю Стефану Баторію від 20 листопада 1577 р. кримський хан Давлет-Гірей нараховує три тисячі козаків під керівництвом гетьмана Б. Ружинського. До цієї акції були залучені донські козаки та російські стрільці під командуванням воєводи А. Верьовкіна, похід відбувся за сприяння Московського царства. Фортеця була знищена з допомогою підкопу, але під час вибуху загинув козацький отаман Богданко. Фортеця після цього простояла майже півстоліття у руїнах. Історики довгий час ведуть суперечки, коли саме цей похід відбувся. Ми знайшли запис у «Разрядной книге 1475-1605г.г.»: «… того ж лета, августа 15 в день писали к государю (Ивану Грозному) из-под Ислам-Кермени Ондрей Веревкин да Яков Прончишев да Федор Шах со всеми атаманами и со всеми черкасы, что они Исам-Кермень взяли».
Гетьман Богдан Ружинський був талановитим козацьким організатором, зіграв дуже помітну роль у створенні козацтва як окремого стану.
З 1992-го року на березі Каховського моря, на Каховській набережній, стоїть пам’ятний знак на честь гетьмана Б. Ружинського. Сучасні козаки у цьому році розпочали реконструкцію цього місця, під час козацької толоки навесні висаджено у сквері берізки, за фінансової підтримки Фундації сприяння громадській активності у жовтні буде прокладено тротуар. Хочемо ми і хрест православний встановити зверху на гранітний куб, для чого вже розпочали збір коштів.
14-го жовтня біля пам’ятного знаку Богданку знову зберуться козаки і козачата, буде мітинг, урочиста посвята, покладання квітів, фестиваль козацької пісні. Запрошуємо всіх взяти участь в цьому заході.
Андрій ЗУБКОВ, Микола ОГДАНЕЦЬ.

Дякуємо за відгук!