Моє місто, окраса Таврійського краю…

apLAV2EEYeAХерсонщина… При цьому слові одразу згадую рядки Володимира Брельгіна, відомого поета Таврійського краю, який багато років прожив у нашому місті, а свої вірші присвятив Херсонщині та любій серцю Каховці:

Херсонщина — земля пяти морей,
Ликующих под южным небосводом:
Три моря создала сама природа,
А два других — творение людей.

Херсонська область є регіоном з багатою історією, літопис якого прикрашають численні яскраві історичні події та видатні особистості. Таврійські степи дбайливо зберігають дух українського козацтва, громадянської та Великої Вітчизняної воєн.
Саме у буремні роки Великої Вітчизняної, одразу після звільнення більшої частини території краю, була утворена Херсонська область. 30 березня 1944 року Указом Президії Верховної ради СРСР «Об образовании Херсонской области в составе Украинской ССР» було затверджене подання Президії Верховної Ради УРСР про утворення Херсонської області з центром в м. Херсон.
Окрасою Херсонщини, героїчною сторінкою її минулого та впевненим кроком сьогодення є Каховка.
У грудні 1918 року Каховка отримала статус міста. У вихорі громадянської війни каховчани пізнали владу і Центральної Ради, і білогвардійців, і більшовиків. У тридцяті роки найулюбленіша пісня каховчан – «Пісня про Каховку» М.Свєтлова та І.Дунаєвського, яка вперше прозвучала у кінофільмі С.Тимошенка «Три товариші» у 1935р.,  стала символом незламності і перемог мешканців міста.
Роки Великої Вітчизняної війни вписали героїчну сторінку в історію міста. Каховка відправила на фронти Великої Вітчизняної війни більше 6000 чоловік, на вівтар  перемоги поклали життя 3985 людей.  Шести каховчанам присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Даниною вічної вдячності каховчан, символом їхньої громадянської позиції є 13 пам’ятників і пам’ятних знаків, що вшановують подвиги героїв та події війни.
За активну участь у боях під час громадянської та Великої Вітчизняної війни та успіх у розвитку народного господарства в 1970 році місто було нагороджене Почесною Грамотою Президії ВР УРСР.  А у 1972 році Каховка отримала статус міста обласного значення.
У післявоєнні часи Каховка стала одним з індустріальних центрів Херсонщини. Подальший розвиток міста був пов’язаний із спорудженням Каховської гідроелектростанції, Каховської зрошувальної системи.
Каховка дала країні ряд видатних діячів науки і культури. Це – меценати Панкеєви, які творили образ Каховки ХІХ сторіччя, лінгвіст та академік Д.М.Овсянико-Куликовський, художник і поет М.І.Жук, композитор О.О.Спендіаров, поет Є.П.Фомін та багато інших. Вся історія сучасної Каховки також пов’язана з діяльністю прогресивних та небайдужих мешканців міста, серед яких: почесний громадянин міста, засновник першої в місті гімназії Олена Вакулич, голова правління ПАТ “Каховський завод електрозварювального устаткування” Герой України Ярослав Микитин,  заслужений працівник культури України Надія Сергеєва.
Своєрідною візитною карткою не лише міста, а й усього Таврійського краю і по сьогодні залишається монумент “Легендарна тачанка”, яка вражає своєю реалістичністю та красою.
Окрім оспіваної в піснях історії та славетної “Легендарної тачанки”, місто Каховка знане як столиця міжнародного музичного фестивалю “Таврійські ігри”. Сьогодні на зміну “Таврійським іграм” прийшов відкритий мотофестиваль “Тачанка”, який приймає байкерів та гостей з різних міст України та з-за кордону. Вигідне географічне положення Каховки дає змогу організовувати та проводити відкриті фестивалі різного спрямування та інші масштабні заходи обласного, регіонального, всеукраїнського та міжнародного рівнів, серед яких відкритий конкурс хореографічних колективів ім. Т.Ерліх “Весняний розмай”, фестиваль-конкурс авторських хореографічних творів “Верховинця степова криниця”, відкритий конкурс молодих виконавців “Каховка запрошує…”, обласний фестиваль-конкурс духових оркестрів “Сурми грають над Дніпром”. Розвиток фестивального руху допомагає зберегти бренд Каховки — як музичного та культурно-мистецького центру Херсонщини.
Промисловість міста – найважливіша ділянка в усьому народногосподарському комплексі регіону. А водне дзеркало Каховського водосховища є перспективним для розвитку водних видів спорту, туризму та відпочинку.
Тож сьогоднішня Каховка – це промислові гіганти та підприємства малого і середнього бізнесу, розгалужена мережа закладів освіти та культури. Каховка – місто великого культурного та творчого потенціалу, молоде та сучасне, яке і сьогодні залишається окрасою Таврійського краю. Отже, кожен, хто завітає до Каховки, зможе зануритися в надзвичайну атмосферу свята, знайде в цьому мальовничому куточку Півдня щось особисто своє та, безсумнівно, залишить частинку свого серця в Каховці.

Владислава Базилевич.
Фото Віктора Семененка.

Дякуємо за відгук!