Борозна – як лінія життя

DSC_775324-25 квітня на базі Каховського професійного аграрного ліцею, що в селі Червоний Перекоп, відбувся другий (обласний) етап Всеукраїнського конкурсу фахової майстерності серед учнів професійно-технічних навчальних закладів з професії «тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва». І слід зазначити, що згаданий заклад став не випадково місцем проведення традиційно досить престижного та представницького суперництва кращих молодих орачів Херсонщини.

Вже 84 роки в Червоному Перекопі майстерно кують висококваліфіковані кадри механізаторів та інших сільських спеціалістів для агропромислового комплексу як Каховського району, так і нашої області в цілому. Тут, в центрі таврійського степу, створено сучасні навчальні, виробничі, ремонтні, житлові та інші умови, аби успішно здійснювати навчальну, методичну, культурно-освітню та господарську діяльність серед сільських юнаків та дівчат.
Як підкреслив директор Каховського професійного агроліцею Сергій Ходос, тут готують не лише механізаторів, водіїв та слюсарів-ремонтників, але й конторських службовців, операторів комп’ютерного набору та плодоовочівників. Одночасно з професією учні отримують повну середню освіту і можуть гарантовано продовжити навчання на державній основі в Каховському держагроколеджі або Новокаховському агроколеджі. І взагалі складається тверде враження, що профагрозаклад у Червоному Перекопі вже є давно рідною домівкою для сотень його учнів, викладачів та майстрів виробничого навчання, бо кожного року тут «прописуються» важливі новації: то облаштовуються комп’ютерний клас, комп’ютерна лабораторія та тренажерна зала, то створюються ділянки крапельного зрошення під вирощування винограду і малини, то починає плодоносити яблуневий сад, то вводиться в дію сучасний полігон для водіння сільгоспмашин… А в нинішньому році в Червоноперекопській кузні кадрів для села на честь 70-річчя утворення Херсонської області було закладено алею із півсотні платанів…
Учасники обласного конкурсу професійної майстерності орачів вишикувалися на майдані біля агроліцею. Звучить Гімн України. Із святом трудового суперництва молодих землеробів та їх досвідчених наставників привітали Червоноперекопський сільський голова Галина Лобунько, заступник голови Каховської райдержадміністрації Ольга Вакулич, начальник відділу освіти, молоді та спорту РДА Віталій Грушко, головний спеціаліст облтехнагляду Віктор Серебрянський та інші.
Цього року в обласному етапі Всеукраїнського конкурсу фахової майстерності трактористів взяли участь десять хлопців-переможців відповідних районних змагань: Білозерське професійно-технічне училище №6 представляв Олександр Уманець, Великолепетихське ПТУ №22 – Олексій Шаповалов, Новоолексіївське ПТУ №23 Генічеського району – Олександр Поливода, Архангельський профагроліцей Високопільського району – Олександр Рябуха, Чаплинський профагроліцей – Вадим Олексенко, Гаврилівське ПТУ № 26 Нововоронцовського району – Дмитро Герасимов, Іванівський профагроліцей – Олексій Червоний, Бериславський профагроліцей – Олександр Пажут, Цюрупинський профагроліцей – Євген Мусимивський і Каховський профагроліцей – Михайло Зуб.
Журі конкурсу очолив директор приватного агропідприємства з Каховського району Юрій Міхалевич, а у складі журі працювали методисти навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Херсонській області Вікторія Кір’язова та Тетяна Холявка.
У перший день змагань на конкурсантів чекав комп’ютерний клас, де пройшов теоретичний іспит. Молоді механізатори мали провести фото- або відеопрезентацію свого навчального закладу і відповісти на 60 запитань з таких фахових предметів, як «Трактори», «Сільгоспмашини», «Агротехнологія», «Комплексна система технічного обслуговування та ремонт сільгоспмашин», «Охорона праці», «Правила дорожнього руху» тощо. Після першого туру солідні теоретичні знання продемонстрували учні з Чаплинського, Архангельського та Цюрупинського профтехзакладів.
Але все мали вирішити практичні навички хлопців, яким вже за місяць належить влитися в трудові колективи механізаторів Херсонщини.
Наступного ранку вже о восьмій годині учасники конкурсу, їх наставники та члени прискіпливого журі були на полі, що закріплено за Каховським профагроліцеєм. Кожному молодому учаснику змагань слід було колісним трактором «МТЗ» з плугом зорати 0,15 гектара грунту і при цьому показати, як він вміє регулювати плуг та керувати сталевим конем. Визначити переможців було дуже складно – журі засідало години три-чотири, щоб подати максимально об’єктивні результати напруженого та цікавого суперництва.
А поки журі радилося, безпосередніх учасників професійного конкурсу та їх вчителів щиросердно привітав із настійним прагненням підвищити свою механізаторську майстерність директор департаменту освіти і науки, молоді та спорту Херсонської обласної державної адміністрації Андрій Яценко. Він також вручив почесну грамоту згаданого департаменту за сумлінну працю директору Каховського профагроліцею Сергію Ходосу.
А потім, коли журі нарешті в усьому визначилося, всі знову зібралися на майдані ліцею. Член журі конкурсу Микола Кузьменко відзначив високий рівень практичних навичок молодих орачів і побажав їм принести якомога більше користі вітчизняному агропромисловому комплексу.
– Завжди поважайте своїх вчителів-наставників. – сказав, звертаючись до конкурсантів, Андрій Яценко, – наполегливо примножуйте досвід та звитяги, які вони вам щиро передали, в ім’я зміцнення продовольчої безпеки України.
В.Кір’язова оголосила підсумки дводенної трудової боротьби. Перемогу із загальним результатом 232 бали (практика – 155, теорія – 57) отримав учень Чаплинського професійного агроліцею Вадим Олексенко. Друге місце посів Олексій Червоний із Іванівського професійного агроліцею (202 бали) і на третьому місці – Олександр Пажут з Бериславського ПАЛу (198 балів). Каховчанин Михайло Зуб, на думку журі, був одним з кращих на практичних іспитах. Всі учасники нагороджені відповідними дипломами та подарунками.
Від імені організаторів обласного конкурсу професійної майстерності орачів С.Ходос побажав молодим землеробам гарних здобутків в роботі на рідній землі.
Відповідаючи на запитання нашого кореспондента, переможець конкурсу Вадим Олексенко (до слова, він сирота) сказав, що мріє стати дипломованим механіком-аграрієм і нині визначається, до якого університету незабаром вступатиме.
До слова, 15 травня
о 10.00 в Каховському професійному аграрному ліцеї відбудеться «День відкритих
дверей».
Валерій РУДЕНКО.
На знімку: переможець конкурсу орачів Херсонщини В.ОЛЕКСЕНКО.

Дякуємо за відгук!