Стіни – головне зло?

Городяни втомилися відчувати себе в квартирах влітку, як в пічці, а взимку – в холодильнику, і почали активно утеплювати свої помешкання пінопластом з зовнішніх сторін будівель. З кожним роком фасади каховських будинків все активніше обростають кольоровими латками, нагадуючи клаптикові ковдри. «Каховська зоря» спробувала з’ясувати, як можна отримати дозвіл на утеплення фасаду і скільки це буде коштувати.

Ні для кого не секрет, що тепловтрати в будинках радянської побудови становлять близько 40-50%, а це значить, що половина того тепла, за яке ми платимо, вивітрюється через вікна і стіни. Якщо з поганою теплоізоляцією вікон можна боротися, встановивши металопластикові, то проблему зі стінами вирішують тільки через утеплення фасаду будинку.
З одного боку утеплення стін будинку дає масу переваг його господарям: вважається, що таким чином вдається підвищити теплоізоляцію в оселі на 70%, перетворючи її в «термос». Взимку, при тому ж рівні опалення, в ній на 3-10 градусів тепліше, а в спеку – набагато прохолодніше. Крім того, якісне утеплення вирішує питання гідроізоляції фасаду, запобігаючи проникненню вологи через тріщини в стінах. А з іншого боку, досить спірними залишаються інші критерії такого архітектурного рішення: це його естетичність і пожежна безпека.
З приводу зовнішнього вигляду будинку сперечатися не доводиться. Виглядає це не дуже добре, особливо коли квартири зовні пофарбовані в різні кольори, в загальному ансамблі це виглядає жахливо, навіть якщо мова йде про старі радянські хрущовки, фасад яких не ремонтувався ще з часів побудови. Проте, іншого виходу або способу утеплити квартиру у людей просто немає.

Коли формальності не спрощують життя

З приводу формального боку питання ми звернулися до начальника відділу міського господарства Миколи Шимоліна.
– Згідно з «Правилами благоустрою міста» починати утеплення без узгодження комунальних служб не можна. Щоб почати фасадні роботи жителю слід написати заяву балансоутримувачу (якщо комунальна власність – в керуючу компанію), отримати ордер на проведення робіт, дозвільну документацію у відділі містобудування та архітектури. Комунальники повинні вам вказати на майбутній колір фасаду (щоб ваша «тепла пляма» не вибивалася із загальної картини). Певні проблемні питання можуть виникнути з утепленням стін, якщо фасад виходить на центральні вулиці, – застеріг Микола Сергійович. – Невиконання цих умов, згідно зі статтею 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення, карається штрафом в розмірі від 340 до 1360 грн. Також виписується розпорядження про усунення правопорушення, при невиконанні якого стягується новий штраф. Попередження не передбачене, а всю відповідальність несе замовник, якщо інше не вказано в договорі з виконавцем робіт. Якщо ж мова йде про приватний будинок – це особиста справа його господаря, бо це його приватна власність, ми до цього не маємо ніякого відношення, – резюмував начальник відділу міського господарства.
Однак, як показує практика, більшість жителів все одно утеплюють свої квартири самовільно. А комунальники, в основному, закривають на це очі. Проте, право покарати вас штрафом все одно залишається за ними, а подібні випадки вже траплялися.

Утеплення фасадів – по «сухому» чи по «мокрому»?

Існує два способи утеплення фасаду або стін: «сухий» і «мокрий». Система «сухого типу» ( навісний вентильований фасад) отримала таку назву через те, що в роботі в цілому вода не використовується. Таким чином, утеплюються вентильовані фасади базальтовою ватою.
При системі «мокрого типу» в роботі використовується вода для замісу клею і декоративної штукатурки. Саме вона може бути абсолютно неймовірних кольорів – від білого до яскраво рожевого або оранжевого. Чим керуються замовники, вибираючи колір для фарбування фасаду будинку, на жаль, загадка. Часто «штукатурний» спосіб вибирають через нижчу ціну порівняно з навісним вентильованим фасадом, але в довгостроковій перспективі вартість «мокрого» ​​фасаду зростає в рази. Він вимагає періодичного фарбування і чистки. «Сухий» фасад, фактично, окупиться за 5-6 років. Також до плюсів такого методу можна віднести можливість швидкого монтажу фасаду в будь-який період року.

180 гривень за «квадрат»

Як вдалося з’ясувати ціни на утеплення квартир і будинків коливаються в межах 180 гривень за квадратний метр. Поверх на вартість робіт, як правило, не впливає, сума залежить від використовуваних матеріалів, які вибере замовник. Більшість фірм починає роботу за три дні після прийняття замовлення. Всі роботи по зовнішньому утепленню трикімнатної квартири можна виконати за три – п’ять днів, максимум – за тиждень. Важливо, щоб була дотримана технологія монтажу, витримано час застигання клею, штукатурки. Адже в разі порушення технології частина або навіть весь термоізоляційний шар може відвалитися. А падіння з великої висоти листа пінопласту з арматурою і штукатуркою, досить небезпечно для оточуючих. Та й ціна похибки для замовника виявиться дуже великою.

Скільки часу прослужить утеплювач?

Результати досліджень говорять про те, що плити пінопласту здатні витримувати дію різних температур (з амплітудою впливу в 40-60 ° С) протягом 80 умовних років без втрати своїх основних теплоізоляційних якостей. Відповідно термін служби пінопласту в ідеальних умовах – не менше 50 років. Цей матеріал практично не поглинає воду, стійкий до вигинів і стиснень.

Чи є альтернатива утепленню фасаду ззовні?

Цим питанням задаються багато людей, а дехто намагається утеплити квартиру з внутрішнього боку. Але, крім зменшення житлової площі, виникає ще низка проблем. Стіни повинні прогріватися зсередини будинку, а шар утеплювача, будь-то мінеральна вата або ж пінопласт, сильно перешкоджає цьому. У підсумку виходить, що стіна буде промерзати від самої поверхні зовні до шару утеплювача. Шар утеплювача, в свою чергу, буде перешкоджати прогріванню стін, тепло в дуже невеликій кількості проходитиме через утеплювач до внутрішньої поверхні стіни, де буде вже мінусова температура. Все це призведе до утворення конденсату між шаром утеплювача і стіною. Якщо застосувати подібний варіант утеплення – стіни будуть завжди сирими і холодними.
Утеплення збереже тепло і заощадить гроші за електроносії. Адже краще витратити їх на якусь приємну дрібницю для себе та залишити всі негаразди за стінами рідного теплого, затишного будинку.

Сергій МАКОГОН.

Дякуємо за відгук!