Не відставайте від життя.

До Всесвітнього тижня імунізації

Унаслідок контакту зі збудниками інфекцій (мікробами чи вірусами) в людини формується тимчасовий або постійний імунітет. Імунопрофілактика дозволяє виробити імунітет до контакту зі збудниками, тобто уникнути захворювання.

Імунізація є одним із пріоритетних напрямків діяльності системи охорони здоров’я України. Вона показала себе ефективним засобом контролю керованими інфекціями. Проведення імунопрофілактики регламентується Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», в якому в статті 12 ідеться про профілактичні щеплення. Захист населення від інфекційних хвороб належить до національної безпеки.

Новий календар щеплень дає можливість для максимально безпечного проведення вакцинації. Він є наближеним до західних календарів щеплення, що забезпечує профілактику завезення інфекційних хвороб в Україну.

У наш час перелік важких інфекцій, які можна контролювати засобами імунопрофілактики, поступово збільшується, до них відносяться кір, краснуха, паротит, поліомієліт, дифтерія, правець, кашлюк, туберкульоз, вірусний гепатит В. Нагадаю коротко про деякі із них:

Дифтерія – захворювання, збудник якого швидко поширюється при кашлі та чханні, може викликати параліч кінцівок, проблеми  з диханням, серцеві розлади та призвести до смерті.

Поліомієліт – це інфекційне захворювання, від якого людина не застрахована у будь-якому віці, але частіше за все хворіють діти до 3-х років. Воно починається з гострого, з лихоманкою, періоду, який через деякий час закінчується розвитком гострого в’ялого паралічу. Поліомієлітні паралічі майже завжди мають незворотний процес.

Кір супроводжується лихоманкою, висипаннями та симптомами, подібними до грипу. Захворювання часом може призвести до втрати слуху, запалення легень, ушкоджень мозку або навіть смерті. Кір поширюється дуже швидко та легко, при цьому діти, які не були вакциновані, хворіють у першу чергу.

Паротит викликає головний біль, лихоманку, набряки шийних та підщелепних залоз, запалення яєчок у хлопчиків-підлітків та дорослих чоловіків. Захворювання може спричинити втрату слуху, менінгіт (запалення головного та спинного мозку).

Краснуха викликає помірну лихоманку, висипи на обличчі, шиї та тулубі. Вагітні, які захворіли на краснуху, особливо в перші місяці вагітності, можуть втратити дитину або народити немовля з тяжкими вродженими вадами (із так званим «синдромом вродженої краснухи»)

Для ефективної боротьби з інфекціями необхідним є проведення профілактичних заходів у всіх країнах, охоплення щепленням не менше 95% дитячого населення.

Останніми роками знову шириться кампанія проти вакцинації в засобах масової інформації. До неї часто приєднуються лікарі нетрадиційної медицини, які розповсюджують різні чутки про щеплення. Більшість молодих батьків не стикалися із захворюваннями, проти яких проводять вакцинацію, що є і доказом успішності вакцинопрофілактики.Так, за даними статистики, по Каховському районі за останні 2 роки зареєстровано всього 5 випадків кашлюку, 4- туберкульозу, жодного – краснухи, кору, поліомієліту, дифтерії, правцю, епідпаротиту.
Імунопрофілактика є одним з великих досягнень медицини, оскільки допомагає не допустити розвитку інфекційного захворювання, а якщо і хворіти, то в легкій формі, що в свою чергу забезпечує мінімальний ризик ускладнень, спокій батьків за здоров’я своєї дитини.

Тарас ЗАЛИПКА, лікар-інфекціоніст Каховської ЦРЛ.

Дякуємо за відгук!