Поблажок і блату нема ні для кого

12 липня поточного року на сайті інтернет-видання «Херсонська правда» було розміщено статтю «Из Каховского магистрального канала берут воду все, кому не лень. Государство теряет огромные деньги, а некоторые чиновники наживаются», в ній йшла мова про проведений рейд по Каховському магістральному каналу Державною екологічною інспекцією в Херсонській області разом з комітетом народного контролю Херсонщини.

Враховуючи даний факт, хочу довести до відома громадськості Каховщини, що на сьогоднішній день в управлінні укладено 137 договорів з несільськогосподарськими водокористувачами, з яких 49 знаходяться в Запорізькій області. Проблема з отриманням дозволу на спеціальне водокористування у водокористувачів Запорізької області існує вже другий рік поспіль. Департамент екології та природних ресурсів Запорізької ОДА відмовляється видавати дозвіл на спеціальне водокористування, оскільки вважає, що вторинним водокористувачам він не потрібен.

Ми для роз’яснення цього питання звернулися до Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької ОДА, лист №03/569 від 06.05.2015 року, та повторно 28.05.2015р. № 03/660, і тільки 15.06.2015 року було отримано роз’яснення, в якому чітко не сформульовано чи можливий забір води з каналу без оформлення дозволу на спецводокористування.
З цього приводу ми звернулися до Департаменту екології та природних ресурсів Херсонської ОДА, лист № 03/606 від 18.05.2015р., та повторно 03.06.2015 року № 03/675. Листом Департамент екології та природних ресурсів Херсонської ОДА від 30.06.2015 року № 10-1588/0/15 надав роз’яснення, що водокористувачі, в тому числі і вторинні, повинні отримувати дозволи на спецводокористування.

Починаючи з 30 червня, управління не здійснює водоподачу користувачам Запорізької області, у яких відсутній дозвіл на спецводокористування.
Стосунки з несільськогосподарськими водокористувачами завжди були напруженими, бо й до сьогодні управління не має жодних правових важелів впливу на правопорушників у сфері забезпечення охорони та збереження водних живих ресурсів та дотримання правил водокористування (окрім як усного попередження), за ініціативи УГКМК було створено робочу групу для виявлення фактів незаконного забору води з магістрального каналу, в яку увійшли представники прокуратури, МВС та управління. Небезрезультатно і СБУ у Херсонській області здійснює постійний контроль за водокористувачами по магістральному каналу на належність документів, які дають дозвіл на забір води з Каховського магістрального каналу.

IMG_2452

Управлінням разом з інспекторами екологічної інспекції періодично здійснюється контроль щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства в частині охорони та раціонального використання водних ресурсів водокористувачами, що здійснюють забір поверхневої води вздовж Каховського магістрального та розподільчих каналів, які входять до сфери управління. Останній такий контроль проводився 17 червня року, під час якого було складено чотири протоколи про адміністративні правопорушення, а саме, за відсутність у водокористувачів дозволу на спеціальне водокористування.

Паралельно протягом 2015 року фахівцями управління спільно з працівниками Каховського, Чаплинського, Горностаївського, Новотроїцького районних відділів УМВС України в Херсонській області, державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції України в Херсонській області та за участю військовослужбовців оперативно-мобільного угрупування «Полісся» було проведено 23 рейди для забезпечення охорони та збереження водних живих ресурсів, дотримання правил водокористування та вимог природоохоронного законодавства.

Під час рейдів державними інспекторами складено 16 протоколів, громадськими інспекторами – 7 протоколів про адміністративне правопорушення природоохоронного законодавства. Фахівцями управління разом з співробітниками РВ УМВС та ОМУ «Полісся» виявлено та вилучено 37 одиниць безхазяйних рибальських сіток і 2 плавзасоби.
Також співробітниками управління було задокументовано факт самовільного проведення гідротехнічних робіт (врізка трубопроводу в магістральний канал), після звернення до СБУ України правопорушника було викрито, накладено адміністративне стягнення, а також останній відновив пошкоджене облицювання каналу.

Як стало нам відомо з інтернет-видання «Херсонська правда», 10 липня невідомою організацією «Комітет народного контролю Херсонщини» було проведено рейд по Каховській зрошувальній системі та виявлено багато порушень природоохоронного законодавства. Виникає питання, чому невідома організація здійснює рейди без представників організацій Каховської зрошувальної системи Держводагентства України. Також насторожує той факт, що якщо вони були разом з представниками державної екологічної інспекції, яка тісно співпрацює з управлінням, то їм повинні бути відомі телефонні номери багатьох фахівців управління, але жодного не було поставлено до відома та не з’ясовано хоча б того, а чи є ці водокористувачі офіційними водокористувачами управління ГКМК, та чи є в них всі необхідні дозвільні документи, чи належним чином проведена оплата за забір води з каналу.

За уточненими даними, вищевказаний рейд проводився по 4 б’єфу магістрального каналу та по каналу Р-5.1.1, і зі слів начальника ВК-4 УГКМК, було притягнуто до відповідальності двох несільськогосподарських водокористувачів Запорізької області, які здійснювали водозабір без дозволу на спецводокористування, жодних інших правопорушень чи зауважень по магістральному каналу не було.

На сьогоднішній день управлінням подано запит до екологічної інспекції у Херсонській області про надання офіційної інформації стосовно проведеного у липні рейду для того, щоб адміністрація управління мала змогу об’єктивно розібратися в даній ситуації.

Також наказом по управлінню створено комісію, яка з 14 липня року здійснює детальне обстеження всіх каналів, які входять до сфери УКГКМ, на предмет дотримання правил водокористування та вимог природоохоронного законодавства водокористувачами.

Артур Мусієнко, начальник управління Головного Каховського магістрального каналу.

Дякуємо за відгук!