Голова ОСББ Лілія Мартинова: «ОТРИМУЮ ВЕЛИКЕ МОРАЛЬНЕ ЗАДОВОЛЕННЯ, КОЛИ БАЧУ РЕЗУЛЬТАТИ СВОЄЇ ПРАЦІ»

Як уже раніше повідомляла «Каховська зоря», Лілія Мартинова – голова одного з успішних у місті ОСББ, до якого, до речі, продовжують приєднуватися все нові й нові багатоповерхівки, побувала на навчальній екскурсії у Польщі з метою обміну досвідом щодо ведення міського житлово-комунального господарства і, особливо, роботи об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. З цього приводу на телебаченні та в друкованій пресі всеукраїнського рівня готуються відповідні матеріали. Ми ж тим часом також зустрілися з Лілією, аби вона «по свіжих слідах» поділилася своїми враженнями від поїздки та від отриманого досвіду.

 –  Лілія, який саме населений пункт у Польщі відвідала ваша група?
– Ми були у Кракові.

– Але ж це доволі велике місто, важко порівнювати його з нашою маленькою Каховкою.
– І так, і ні.  Просто у великому місті більша кількість спальних районів. Але й у Кракові, як і в Каховці, існують дві форми управління багатоповерхівками – на кшталт нашої «керуючої компанії» та ОСББ. Ось тут було що порівнювати і з чого робити висновки.

– І які ж враження?
– Ну, по-перше, тотальна чистота. Це те, що дійсно вражає після Каховки. Чистота і в центрі, і в спальних районах: на вулицях, на дорогах, у під’їздах, на контейнерних майданчиках, де збирається сміття… Самі багатоповерхівки не дуже відрізняються від наших – також є чимало старих, побудованих ще за часів «розвинутого соціалізму». Єдине, що помітила: там немає «висоток», здебільшого – 5-6-поверхівки. Але в якому вони стані! Все охайне, пофарбоване зі смаком, зовнішні стіни суцільно «обшиті» утеплюючим матеріалом, повсюди – пластикові вікна, охайні вхідні двері в під’їздах, доглянуті подвір’я (на фото внизу). Немає облупленої чи вигорілої фарби…

У під’їздах постелено лінолеум, у ліфтах – дзеркала. На вулицях не побачиш, аби валявся  камінчик, не зустрінеш безпритульного пса. Про баки для сміття та контейнерні майданчики можна багато не розказувати, а просто помістити для порівняння фото – тих, що я побачила в Кракові, і того справжнього болю, що спостерігаю в Каховці. Дивіться самі. Порівнюйте. Розмірковуйте (ці фотофакти – у наступних номерах нашої газети – прим.ред.).

– Чому так, на Вашу думку? Ми що, гірші «за складом»?
– Маючи кількарічний досвід управління ОСББ та спільної роботи з людьми, я думаю, що ми не гірші. Може, навіть навпаки, – наші люди працьовитіші.  Але треба, по-перше, взяти до уваги, що реформування управління нерухомістю, яке напряму вплинуло на систему ЖКГ та його якість, розпочалося в Польщі ще в 1994 році й було закінчено в 1999 р. І це була не тільки масова приватизація житла його колишніми піднаймачами, а й заходи, що підвищували активність власників квартир, спонукали їх до об’єднання, до економії, а це, звичайно, з одного боку, вплинуло на якість отримуваних послуг і зовнішній вигляд нерухомості, а з іншого, в умовах зростаючої конкуренції з такими об’єднаннями – покращило роботу їхніх «жеків». У нас же більш-менш серйозні кроки з масових створень ОСББ тільки-тільки розпочалися.

На прикладі «моїх» будинків можу впевнено сказати – коли люди розуміють, що від їхньої активності залежить якість і комфортність життя в помешканні, коли вони бачать, що можуть змінити ситуацію й мають  результати своєї спільної праці – вони не тільки отримують стимули до впровадження нових змін і покращень для себе, а й стають  візуальним прикладом змін якості  навколишньої дійсності вцілому.

– Які ж це результати?
– Головне: люди бачать, що кошти, які вони сплачують на утримання будинку, не «вилітають» у якусь «бездонну трубу», а йдуть на реальні справи, і зовнішній вигляд будинку та прибудинкової території поліпшується.

– Тобто, на сьогодні у Каховці створили ОСББ, підшукали тямущого й активного керівника, який згоден нести відповідальність за будинок, і надалі можна бути впевненим, що все піде добре?
– На жаль, ні. Проблем і підводного каміння багато. За новим законом України про ОСББ, його керівником може стати тільки юридична особа або фізична особа-підприємець. До речі, саме в ході візиту до Польщі я познайомилася з деякими  ініціаторами цього закону й висловила їм у вічі, що вони для ОСББ таких малих міст, як Каховка, на сьогодні створили величезне «гальмо» і проблему, адже ставлення жильців до керівника-підприємця уже зовсім інше – у людей можуть закрадатися сумніви, «а чи не робить на нас цей керівник свій бізнес» і таке інше.

Багато питань і непорозумінь. Крім того, у  великих містах для новостворених ОСББ й асоціацій ОСББ існують консультативні центри, куди завжди можна звернутися і за порадою, і за дієвою допомогою. В Каховці такого помічника немає. З цього приводу дуже хочеться звернутися до міської влади з проханням створити при виконкомі щось на кшталт центру підтримки ОСББ. Нехай він буде працювати хоча б годину на день, аби там були справжні спеціалісти у цій справі – практики, діючі голови ОСББ, готові відповісти на  питання тих, хто прагне створити такі об’єднаня, і юрист, який досконало вивчить правову базу діяльності  ОСББ. А поки що мені доводиться телефонувати мало не по всій країні, щоб почути пораду чи роз’яснення якогось юридичного казусу. Це добре, що в мене вже багато таких знайомих – досвідчених керівників ОСББ в Україні.

А що робити новоспеченим головам, які поки що мають лише сумлінність і ентузіазм, але ніякого досвіду і дуже скудну «теоретичну базу»? Дехто із них телефонує мені, але й я досі не все знаю. Так, дуже, дуже б хотілося відчувати підтримку міської влади у вигляді таких консультцентрів.

– Розумію, що нашою короткою бесідою ми лише окреслили загальні силуети польського досвіду та проблем каховських ОСББ. Сподіваюся на продовження бесіди та на відгуки каховчан. А ще – нехай наше з Вами інтерв’ю стане анонсом майбутніх матеріалів з цієї проблеми за Вашої участі.
Нагадайте землякам, коли й де вони зможуть докладніше ознайомитися з питаннями, які обговорювалися в ході Вашої поїздки до Польщі.
– У лютому 2016 р. планується вихід статті у журналі «Единственная». Якщо буде ще якась інформація по результатах нашої поїздки, то обов’язково повідомлю додатково.

– Дякую. Сподіваюся, що й інші наші співгромадяни долучаться до обговорення  цієї нагальної теми.

Спілкувалася Ірина СОШНІКОВА.
Фото з архівів Лілії Мартинової.

Дякуємо за відгук!